Интернет

Дијаграми кућне мреже

Аутор: Monica Porter
Датум Стварања: 21 Март 2021
Ажурирати Датум: 15 Може 2024
Anonim
Osnove Kompjuterskih Mreza - Prvi deo
Видео: Osnove Kompjuterskih Mreza - Prvi deo

Садржај

Уобичајени дизајни за кућне мреже нуде и предности и недостатке

Многи распореди кућних мрежа функционишу у најбољем реду, али већина је варијација на основном скупу уобичајених дизајна. Ова галерија садржи мрежне дијаграме за бежичне, ожичене и хибридне кућне мреже. Сваки мрежни дијаграм садржи опис предности и недостатака одређеног распореда, као и савете за његово прављење.

Мрежни дијаграм бежичног рутера

Сви уређаји који се повезују на бежични рутер морају имати исправни мрежни адаптер. Повезивање рутера са широкопојасним модемом који има један или више уграђених адаптера омогућава бежично дељење брзе интернет везе.


Бежични рутери технички омогућавају десетине рачунара да се повежу преко Ви-Фи веза. Скоро сваки стамбени бежични рутер нема проблема да подржи број бежичних уређаја који се налазе у типичним кућама. Међутим, ако сви Ви-Фи рачунари покушају да користе мрежу истовремено, треба очекивати успоравање перформанси.

Многи (али не сви) бежични мрежни рутери такође омогућавају повезивање до четири ожичена уређаја помоћу Етхернет кабла. Када први пут инсталирате ову врсту кућне мреже, један рачунар треба привремено да буде спојен на бежични рутер како би се омогућила почетна конфигурација бежичних функција. Употреба Етхернет веза након тога није обавезна. Кориштење трајних Етхернет веза има смисла када рачунар, штампач или други уређај нема могућност Ви-Фи везе или не може примити адекватан бежични радио сигнал од рутера.

Опционалне компоненте

Умрежавање рутера за приступ интернету, штампачима, играћим конзолама и другим уређајима за забаву није потребно да би остатак кућне мреже могао да функционише.


Ограничења

Ви-Фи део мреже функционише само до крајњег опсега бежичног рутера. Распон Ви-Фи опреме варира овисно о многим факторима, укључујући архитектуру куће и потенцијалне изворе радио сметњи.

Ако бежични рутер не подржава довољно Етхернет веза за ваше потребе, додајте секундарни уређај попут мрежног прекидача да бисте проширили ожичени део изгледа.

Мрежни дијаграм Етхернет рутера

Овај дијаграм илуструје употребу жичног мрежног усмјеривача као централног уређаја кућне мреже.

Кључна разматрања

Многи (али не сви) жични мрежни усмјеривачи омогућавају повезивање до четири уређаја помоћу Етхернет каблова. Сви уређаји који се повезују на Етхернет рутер морају имати исправни мрежни адаптер.


Опционалне компоненте

Умрежавање рутера за приступ интернету, штампачима, играћим конзолама и другим уређајима за забаву није потребно да би остатак кућне мреже могао да функционише.

Ограничења

Ако Етхернет рутер не подржава довољно Етхернет веза, додајте секундарни уређај попут мрежног прекидача да бисте проширили изглед.

Хибридни Етхернет рутер и мрежни дијаграм бежичне приступне тачке

Овај дијаграм илуструје употребу хибридног жичног мрежног рутера и кућне мреже бежичне приступне тачке.

Кључна разматрања

Већина (али не сви) жични мрежни усмјеривачи омогућавају повезивање до четири уређаја Етхернет каблом. Бежична приступна тачка троши један од тих доступних портова, али тада омогућава многим (десетинама) Ви-Фи уређаја да се придруже мрежи.

Готово било која бежична приступна тачка кућне мреже неће имати проблема са подржавањем броја бежичних уређаја. Међутим, ако сви Ви-Фи рачунари покушају да користе мрежу истовремено, може доћи до успоравања перформанси.

Сви уређаји који се повезују на Етхернет рутер морају имати исправни мрежни адаптер. Сви уређаји који повезују бежичну приступну тачку морају имати исправни Ви-Фи мрежни адаптер.

Опционалне компоненте

Умрежавање приступа Интернету, штампачима, играћим конзолама и другим уређајима за забаву није потребно да би рутер или приступна тачка функционисали.

Можете одабрати који уређај да повежете на рутер и који на бежичну приступну тачку. Можда ће бити потребни додатни мрежни адаптери за претварање неких Етхернет уређаја, посебно штампача и играћих конзола, у бежични рад.

Ограничења

Ви-Фи део мреже функционише само до крајњег опсега бежичне приступне тачке. Распон Ви-Фи опреме варира овисно о многим факторима, укључујући распоред куће и било какве радио сметње које могу бити присутне.

Ако бежични усмјеривач не подржава довољно Етхернет веза, додајте секундарни уређај попут мрежног прекидача како бисте проширили ожичени дио изгледа.

Мрежни дијаграм директне везе

Овај дијаграм илуструје директну везу без рутера или другог централног уређаја на кућној мрежи.

Кључна разматрања

Директна веза може се остварити с неколико врста каблова. Етхернет каблови су најчешће, али чак и једноставније (спорије) алтернативе, укључујући РС-232 серијски и паралелни кабл.

Директна веза је уобичајена за играће конзоле за подршку мрежног играња са два играча (на пример, Ксбок Систем Линк).

Опционалне компоненте

За повезивање са Интернетом потребно је да један рачунар поседује два мрежна адаптера - један за подршку интернетске везе и један за подршку другог рачунара. Поред тога, мора бити инсталиран софтвер за дељење интернетских веза како би се омогућио приступ другом рачунару на Интернету. Ако интернетско повезивање није неопходно, ове ствари могу се изоставити из овог изгледа.

Ограничења

Директна веза функционише само за један пар рачунара или уређаја. Додатни уређаји се не могу придружити таквој мрежи, иако се други парови могу повезати одвојено, као што је приказано горе.

Привремени дијаграм бежичне мреже

Овај дијаграм илуструје употребу ад-хоц бежичне поставке у кућној мрежи.

Кључна разматрања

Кориштење ад-хоц Ви-Фи режима елиминира потребу за мрежним усмјеривачем или приступном тачком бежичне кућне мреже. Помоћу ад-хоц бежичне мреже можете умрежити рачунаре по потреби без да останете у домету једне централне локације. Већина људи користи ад-хоц Ви-Фи само у привременим ситуацијама како би избегли потенцијалне безбедносне проблеме.

Опционалне компоненте

Умрежавање ад-хоц изгледа за приступ интернету, штампачима или конзолама за игре и осталим уређајима за забаву није потребно да би остатак кућне мреже могао да функционише.

Ограничења

Сви уређаји који се повезују путем ад-хоц бежичне мреже морају имати исправни Ви-Фи мрежни адаптер. Ови адаптери морају бити конфигурисани за ад-хоц мод уместо за типичнији инфраструктурни режим.

Због овог флексибилног дизајна, ад-хоц Ви-Фи мреже је такође теже одржавати сигурније од оних које користе централне бежичне рутере и приступне тачке.

Ад-хоц Ви-Фи мреже подржавају пропусни опсег од највише 11 Мбпс, док остале Ви-Фи мреже могу подржати 54 Мбпс или више.

Мрежни дијаграм Етхернет Свитцх (Хуб)

Овај дијаграм илуструје употребу Етхернет чворишта или пребацивања на кућну мрежу.

Кључна разматрања

Етхернет концентратори и прекидачи омогућавају међусобно умрежавање неколико жичних рачунара. Већина (али не сви) Етхернет концентратори и прекидачи подржавају до четири везе.

Опционалне компоненте

Умрежавање приступа Интернету, штампача или играћих конзола и других уређаја за забаву није потребно да би остатак ове кућне мреже функционисао.

Додатни чворишта и прекидачи могу се уградити у овај основни распоред. Повезивање чворишта и преклопника међусобно проширује укупни број рачунара које мрежа може да подржи до неколико десетина.

Ограничења

Сви рачунари који се повезују на чвориште или прекидач морају имати исправни мрежни адаптер.

Као што је приказано, за разлику од мрежног рутера, Етхернет концентратори и прекидачи не могу директно да се повезују на интернетску везу. Уместо тога, један рачунар мора бити означен као надзор интернетске везе, а сви остали рачунари приступају интернету путем њега. Софтвер за дељење интернетских веза може се инсталирати на сваки рачунар у ту сврху.

ХомеПНА и Г.хн технологија кућне мреже

Овај дијаграм илуструје употребу Г.хн технологије кућне мреже.

Кључна разматрања

Резиденције су у прошлости користиле три врсте кућних ожичења - телефонске линије (ХомеПНА уређаји), далеководи и коаксијални каблови (за телевизоре и телевизоре). Способност повезивања уређаја преко ових различитих типова каблова и стварања ожичене кућне мреже за читаву кућу развија група која се зове ХомеГрид Форум.

ХомеПНА телефонске мреже користе уобичајено телефонско ожичење куће за пренос комуникација у кућним мрежама. Као и код Етхернет или Ви-Фи мрежа, мреже телефонских линија захтијевају да сваки уређај има инсталиран компатибилни мрежни адаптер за телефонску линију. Ови адаптери су повезани са обичним телефонским жицама (или понекад ЦАТ5 Етхернет каблом) на зидне телефонске утичнице.

Остала технологија коју спонзорише ХомеГрид Форум спада у стандард под називом Г.хн (за Гигабит кућно умрежавање). Г.хн производи укључују мрежне адаптере који се прикључују у зидне утичнице и поседују Етхернет порт за повезивање линије са жичаном кућном мрежом и сличне адаптере који интерфејсују ИПТВ сет-топ бок уређаје користећи коаксијалну мрежу са постојећом широкопојасном кућном мрежом.

Ове технологије могу бити корисне када повежете ожичене уређаје између соба или када су кућни и ТВ пријемник постављени далеко један од другог, а један или оба уређаја не подржавају Ви-Фи.

Опционалне компоненте

Кад су доступни, уређаји уместо Г.хн адаптера могу да користе стандардне Етхернет или Ви-Фи везе.

Ограничења

ХомеПНА телефонске мреже се данас ретко користе, а ову је опрему тешко пронаћи, пре свега због популарности Ви-Фи уређаја. Г.хн технологија је такође релативно нова, а сертификоване производе је традиционално тешко пронаћи.

Дијаграм кућне мреже напајања

Овај дијаграм илуструје употребу опреме ХомеПлуг за изградњу кућне мреже напајања.

Кључна разматрања

Електричне мреже користе уобичајени електрични круг резиденције за обављање комуникација кућним мрежама. Доступна мрежна опрема укључује мрежне рутере, мрежне мостове и друге адаптере.

Да бисте се повезали са мрежом напајања, један крај адаптера прикључује се у стандардну зидну утичницу, а други се повезује у мрежни порт уређаја (обично Етхернет или УСБ). Сви повезани уређаји имају исти комуникацијски круг.

ХомеПлуг Поверлине Аллианце развија технолошке стандарде подржане компатибилном електричном опремом.

Опционалне компоненте

Нису сви уређаји у кућној мрежи морају бити повезани на мрежни усмјеривач. Хибридне мреже са Етхернет или Ви-Фи уређајима могу се повезати са мрежом напајања. На пример, Ви-Фи брзи кабел може да се прикључи на зидну утичницу, омогућавајући бежичним уређајима да се повежу на њега и, заузврат, на остатак мреже напајања.

Ограничења

Умрежавање телефонских линија ХомеПлуг-а и даље је мање популарно од алтернатива Ви-Фи или Етхернет. Производе мрежне мреже обично је теже пронаћи с мање избора модела.

Мреже електроенергетских мрежа углавном не раде тако поуздано ако се уређаји укључе у каблове за напајање или продужне каблове. За најбоље резултате прикључите се на зидне утичнице. У кућама са више кругова сви уређаји морају да се повезују на исти круг да би комуницирали.

Максимална ширина опсега ХомеПлуг (верзија 1.0) мрежне линије износи 14 Мбпс, док новији ХомеПлуг АВ стандард подржава више од 100 Мбпс. Електрично ожичење лошег квалитета, као што је то случај у старијим домовима, може погоршати перформансе далековода.

Дијаграм кућне мреже усмјеривача

Основне кућне мреже обично раде са само једним широкопојасним усмјеривачем, али додавањем другог усмјеривача пружа се више могућности за ширење и управљање мрежом.

Две мреже усмјеривача пружају корисне нове могућности у неколико ситуација:

  • Проширење ожичене мреже засновано на једном Етхернет рутеру за укључивање Ви-Фи могућности путем другог бежичног рутера.
  • Изградња подмреже у оквиру укупне кућне мреже ради ограничавања приступа одређеним уређајима на Интернету или изолације мрежног саобраћаја.
  • Имати радну резервну јединицу на располагању у случају да један усмјеривач не успије.

Будите Сигурни Да Изгледате

Чланци За Вас

Цар Сецурити 101
Живот

Цар Сецурити 101

Системи и технологије за безбедност аутомобила могу се поделити у три главне категорије: средства за одвраћање, имобилизатори и трактори. Одбијања су често успешна у упозорењу или одстранивању потенц...
Како онемогућити Цхроме синхронизацију на својим уређајима
Интернет

Како онемогућити Цхроме синхронизацију на својим уређајима

Сада ће се појавити скочна порука која садржи детаље о томе шта ће се догодити када одлучите да онемогућите Цхроме синхронизацију, укључујући и чињеницу да ћете бити одјављени са Гоогле налога. Кликн...