Интернет

Шта је ДРМ?

Аутор: Peter Berry
Датум Стварања: 19 Јули 2021
Ажурирати Датум: 1 Може 2024
Anonim
Христианский семейный фильм «ГДЕ ЖЕ МОЙ ДОМ» Трогательная история о девушке, обратившиеся к Богу
Видео: Христианский семейный фильм «ГДЕ ЖЕ МОЙ ДОМ» Трогательная история о девушке, обратившиеся к Богу

Садржај

Све што треба да знате о управљању дигиталним правима

Вероватно постоји пуно датотека на вашем рачунару и уређајима које не можете да контролишете. Од музике до е-књига и више, ове датотеке контролише ДРМ. Укратко за управљање дигиталним правима, ДРМ је технологија која омогућава компанијама које пружају те датотеке да контролишу како их користите. Иако је ово ограничење, оно има и неке предности.

Шта је ДРМ? Објашњено управљање дигиталним правима

ДРМ или Дигитал Ригхтс Манагемент управљају начином на који можете користити одређене датотеке. ДРМ се обично примењује на медије - музику, филмове, е-књиге - као и софтвер. Дизајниран је да заустави пиратерију и обезбеди да компаније које поседују досије буду плаћене за њих.


ДРМ је најлакше разумети размишљањем о дигиталној музици. Ако песма нема ДРМ, било ко би је могао бесплатно делити са било ким, а музичка компанија не би била плаћена за њу. Помоћу ДРМ-а само корисник који је купио песму може је слушати, што спречава остале кориснике да их слушају осим ако не плате.

Није свака дигитална датотека употреба управљања дигиталним правима. ДРМ обично садрже само ставке купљене у мрежним продавницама медија или програмерима софтвера. Дигиталне аудио и видео датотеке које креирате, као што је музика копирана са ЦД-а, немају ДРМ.

Како функционише ДРМ

Постоји много различитих ДРМ технологија које делују на нешто другачије начине. Основна идеја ДРМ-а је, међутим, да је он уграђен у датотеку. Затим, када корисник покуша да користи ту датотеку, систем ДРМ проверава да ли је корисник овлаштен.

На пример, када купујете песму из дигиталне музичке продавнице, ДРМ продавнице повезује датотеку коју преузмете са вашим налогом. ДРМ вам омогућава да репродукујете песму на уређајима које имате. Следећи пут када неко покуша да репродукује ту песму, софтвер за музички плејер проверава ДРМ да би видео који кориснички налог може да репродукује песму. Ако налог има дозволу, песма се репродукује. Ако се то не догоди, приказује се порука о грешци и песма се не репродукује.


Постоје софтверски алати треће стране за уклањање неких ДРМ-а из датотека. То не успева увек и не бисте се требали бавити пиратеријом, али алати постоје ако вам требају.

Један очигледан недостатак ДРМ-а је ако софтвер који проверава ко може и не може да користи датотеку престане да ради. У том случају, могли бисте наићи на проблеме са медијима које поседујете и требали бисте их моћи користити.

Један паметан начин коришћења ДРМ-а за заштиту датотека, а истовремено омогућава неко дељење је Аппле-ово породично дељење. То омогућава члановима исте породице да деле све медије купљене у Аппле продавницама.

Како Аппле користи ДРМ

Сва музика која се продавала у иТунес Сторе-у првобитно је имала ДРМ контролу над њом. То је зато што би музичке компаније допустиле Апплеу да продаје музику само ако покушају да спрече неовлашћено дељење.

Аппле-ово управљање дигиталним правима омогућава корисницима да репродукују песме купљене од иТунес-а на чак пет рачунара. Постављање рачунара за репродукцију ових песама извршено је у процесу који се зове ауторизација.


Док је Аппле годинама користио ДРМ, компанија је уклонила све ДРМ са иТунес песама у јануару 2008. Врста ДРМ-а и даље контролише како се користе следеће врсте медија које се продају на иТунес-у:

  • Аудиокњиге
  • Аппле Боокс
  • Видео (филмови и ТВ)
  • Аппс

Друге уобичајене врсте ДРМ-а

Најчешћи начин на који људи наилазе на ДРМ је у стримингу музике. ДРМ обезбеђује да можете да слушате песме само док је претплата за стриминг музике важећа. Спотифи, Аппле Мусиц и сличне услуге користе овај приступ. Овај ДРМ чини песме недоступнима ако откажете претплату, чак и ако сте их преузели на свој уређај.

ДРМ се такође често користи са софтвером. Када купујете софтвер, он га може лиценцирати само за употребу на једном уређају. Ако га покушате инсталирати на секунду, неће успети ако не купите другу лиценцу.

Крај ДРМ-а?

Дигитално управљање правима подржавају медијске куће и неки уметници, али никада није било популарно код потрошача. Заговорници права потрошача тврде да би корисници требали у потпуности посједовати предмете које купују, чак и ако су дигитални, а ДРМ то спречава.

У раним данима интернет и дигитални медији, пиратство и услуге попут Напстера су користили ДРМ. Неки корисници који добро познају технологију и даље проналазе начине за пораз многих врста ДРМ-а и слободно дељење датотека. Коначно, све већа удобност дигиталних медија и неуспех неких ДРМ система довели су до мање инвазивног ДРМ-а и смањене употребе технологије.

Саветујемо Вам Да Видите

Обавезно Прочитајте

Како урадити ефекат делимичне црне и беле боје помоћу ГИМП Пхото Едитор-а
Софтвер

Како урадити ефекат делимичне црне и беле боје помоћу ГИМП Пхото Едитор-а

Један од динамичнијих ефеката фотографије укључује претварање фотографије у црно-белу осим једног предмета који се истиче у боји. То можете постићи на више начина. Ево неразорне методе која користи м...
Како додати музику у Виндовс Медиа Плаиер 11
Софтвер

Како додати музику у Виндовс Медиа Плаиер 11

Када кликнете на картицу Библиотека, сада ћете бити у одељку библиотеке програма Виндовс Медиа Плаиер (ВМП). Овде ћете видети опције песме у левом окну као и категорије као што су извођач, албум, пес...