Интернет

Које земље користе електронско гласање?

Аутор: John Stephens
Датум Стварања: 22 Јануар 2021
Ажурирати Датум: 1 Може 2024
Anonim
Konstrakta ‘In Corpore Sano’ REACTION | Serbia Eurovision 2022 REACTION | | KONSTRAKTA REACTION
Видео: Konstrakta ‘In Corpore Sano’ REACTION | Serbia Eurovision 2022 REACTION | | KONSTRAKTA REACTION

Садржај

Усвајање ове технологије је недоследно

Електронски системи за гласање користе се у земљама широм света, али усвајање ове технологије донекле је расуло. Неколико земаља је тестирало електронско гласање и усвојило га, друге су га испробале и напустиле, а неке настављају да га тестирају или имају планове за даље тестирање у будућности.

Само мали број земаља непрекидно користи електронску технологију гласања, а још мање их користи широм земље као једини начин гласања.

Врсте електронског гласања на светским изборима


Постоје три главне врсте електронских система гласања који се користе на изборима широм света.

  • Оптичко скенирање: Бирач означава гласачки листић на папиру који се чита оптичким скенером и затим електронски табелира. Скенери су повезани у мрежу или се гласови са сваке машине могу физички превести до централне локације.
  • Директно снимање: Бирач уноси своје гласове директно у гласачку машину без физичког гласања. Машина може или не мора да креира папирнати траг, а може или не мора да омогући бирачу физички списак њихових гласова за потврду.
  • Гласање путем интернета: Бирач свој глас даје путем интернета, било од куће или са службеног бирачког мјеста. Веб локација или власнички софтвер или хардвер могу се користити.

Најстарије и најчешће је оптичко скенирање гласањем. Електронске машине за директно снимање (ДРЕ) са гласањем су новије и мање уобичајене, а гласање путем интернета је најређе од свих.


Неке земље користе једну врсту гласања широм земље, а друге користе различите врсте у различитим областима. На пример, Бразил користи ДРЕ машине за гласање широм земље, док поједине области у Сједињеним Државама користе разне ДРЕ машине за гласање, уређаје за оптичко скенирање, па чак и ручно пребројане листиће за папир.

Оптичке скенирање гласачких машина на свјетским изборима

Стројеви за гласање са оптичким скенирањем користе папирне листиће који су означени бирачем, а затим скенирају ради електронског таблирања. Овај поступак је врло сличан традиционалном гласању, али омогућава бројање гласачких листића и резултате који су доступни у много краћем временском оквиру.

С обзиром да је технологија оптичког скенирања присутна толико дуго, користи се у многим земљама широм света. Неке су земље усвојиле технологију оптичког скенирања широм света, неке су је напустиле, а друге користе пре свега за изостанак гласова.


Земље у којима се гласање оптичким скенирањем користи у бар неким општинама укључују:

Канада, Сједињене Државе, Филипини, Јужна Кореја

Земље у којима је гласање о оптичком скенирању обустављено укључују:

Велика Британија, Немачка

Директно снимање електронских машина за гласање и Интернет гласање

Електронске машине за директно снимање не користе папирне листиће. Они биљеже гласове електронским путем и похрањују их у електроничком облику, без да бирач уђе у интеракцију с било којим физичким листићем. Ове машине могу да користе интерфејсе додирног екрана, контроле бирања и тастере. Бразил и Индија су земље које су имплементирале ДРЕ машине за гласање широм земље.

Неке ДРЕ машине користе једну главну гласачку листићу која је на неки начин убачена у машину како би бирачима показала која дугмета да притисну да гласају за које кандидате и мере. Остале машине користе исте типове екрана који се налазе у рачунарима, таблетима и паметним телефонима за приказ гласачких листића.

Иако не постоје физички листићи који се користе код гласачких машина за ДРЕ, неки су дизајнирани да створе папирнати траг. Ове машине ће обично исписати гласачки листић за сваког гласача како би га потврдили. Потрнице се затим чувају у сврху верификације и поновног пребројавања.

Интернет гласање је најрјеђи облик електронског гласања и омогућава гласачима да регистрирају своје гласове путем интернета. Ови системи могу користити физичка бирачка места или омогућити гласачима да користе сопствене уређаје у својим домовима. Естонија је ову врсту гласања спровела широм земље, док друге земље то дозвољавају у ограниченим околностима.

Земље које користе електронско гласање широм земље:

Бразил, Естонија, Индија, Венецуела, Намибија, Уједињени Арапски Емирати

Земље које користе електронско гласање у неким областима:

Канада, Сједињене Државе, Перу, Аргентина

Земље у којима је тестирано електронско гласање:

Бутан, Велика Британија, Италија, Норвешка, Казахстан, Аустралија, Непал, Филипини, Аустралија, Гватемала, Костарика, Еквадор, Русија, Монголија, Непал, Бангладеш, Индонезија, Финска, Сомалија (Сомалиланд), Швајцарска, Румунија

Земље у којима је обустављено електронско гласање:

Белгија, Француска, Холандија, Немачка, Парагвај, Јапан, Ирска, Казахстан, Литванија (планирано за 2020. годину)

Електронско гласање у Уједињеним Арапским Емиратима

Уједињени Арапски Емирати покренули су 100-постотно електронско гласање за своје изборе 2011. године. Према званичним изворима, излазност бирача се повећала за 80 посто у односу на претходне изборе.

  • Врста електронског гласања: ДРЕ
  • Доступност: Широм државе

Електронско гласање у Аргентини

Електронско гласање први пут је спроведено у Аргентини ограничено 2004. 2004. Додатно законодавство о реформи избора донесено је 2016. године. Аргентина је купила ДРЕ машине за гласање од Јужне Кореје за своје националне изборе 2017. године, али оне нису коришћене због безбедносних проблема.

  • Врста електронског гласања: ДРЕ
  • Доступност: У неким областима

Електронско гласање у Бразилу

Бразил је ограничено имплементирао ДРЕ машине за гласање 1996. године. Употреба машина за гласање ДРЕ проширила се широм земље 2000. године, а електронско гласање се користи на свим нивоима широм земље. Гласачки листићи и систем трагова папира који се могу провјерити према бирачима у потпуности су уклоњени у 2018. години.

  • Врста електронског гласања: ДРЕ
  • Доступност: Широм државе

Електронско гласање у Канади

Федерални избори у Канади одржавају се путем гласачких листића. Неке општине користе уређаје за оптичко скенирање и ДРЕ за гласање, а интернет гласање је доступно у ограниченом броју округа. Електронско гласање се користи само на општинском нивоу, никада на савезном.

  • Врста електронског гласања: Оптичко скенирање, ДРЕ, интернет
  • Доступност: На нивоу општине

Електронско гласање у Естонији

Естонија је први пут спровела интернет гласање на локалном нивоу 2005. године. Интернет гласање проширено је на национални ниво 2007. године. Традиционална бирачка места су и даље доступна, али око једне трећине свих гласова на било којим изборима даје се путем интернета. Држављани Естоније који живе у иностранству такође могу користити интернет гласање.

  • Врста електронског гласања: Интернет
  • Доступност: Широм државе

Електронско гласање у Индији

Електронске машине за гласање први пут су кориштене у Индији 1982. године, али нису прихваћене у широку употребу много касније. Делимично усвајање ДРЕ машина за гласање десило се 1999. године, а електронско гласање је усвојено широм земље 2002.

Индија користи преносне ДРЕ машине за гласање које раде на батерију. Такође користе и хардверски траг за папир који може да провјери гласач. Интернет гласање је такође доступно ограничено.

  • Врста електронског гласања: ДРЕ, ограничени интернет
  • Доступност: Широм државе

Електронско гласање у Намибији

Намибија је постала прва држава у Африци која је користила електронско гласање на изборима широм земље када су се за изборе 2019. користиле гласачке машине ДРЕ. Пошто је ово релативно ново усвајање, остаје да се види да ли ће се технологија користити даље.

  • Врста електронског гласања: ДРЕ
  • Доступност: Широм државе

Електронско гласање у Перуу

Перу је први пут увео електронске машине за гласање 2013. године, а он је проширен да обухвати око 14 процената бирача у целој земљи у наредних неколико година. ДРЕ машине за гласање са екраном осетљивим на додир користе се у Перуу.

  • Врста електронског гласања: ДРЕ
  • Тип ДРЕ машина: Екран осетљив на додир
  • Доступност: У неким областима

Сједињене Америчке Државе

Сједињене Државе користе уређаје за оптичко скенирање у свакој држави, мада се понекад користе само за гласачке листиће у одсутности. Неке државе имају ДРЕ машине за гласање у свим локалним областима, а друге државе користе мешавину папирних листића и ДРЕ машина за гласање. Гласање путем интернета, е-поште и факса углавном је ограничено на одређено војно особље.

  • Врста електронског гласања: Оптичко скенирање, ДРЕ, ограничени интернет и факс
  • Доступност: На државном, жупанијском и окружном нивоу.

Електронско гласање у Венецуели

Венецуела је спровела електронско гласање 1998. године. Машине за гласање са екраном осетљиве на екран (ДРЕ) користе се у целој земљи и укључују могућност штампања папирног трага који може да се потврди. Резултати гласања такође се преносе електронским путем, уместо да физички превозе машине до централне локације.

  • Врста електронског гласања: ДРЕ
  • Тип ДРЕ машина: Екран осетљив на додир
  • Доступност: Широм државе

Обавезно Прочитајте

Фасцинантно

8 најбољих пружатеља услуга хостинга домена 2020
Интернет

8 најбољих пружатеља услуга хостинга домена 2020

Наши уредници независно истражују, тестирају и препоручују најбоље производе; овде можете сазнати више о нашем процесу прегледа. Можемо примати провизије за куповине обављене путем наших одабраних ве...
Како написати блог коментаре о политици
Интернет

Како написати блог коментаре о политици

Један од најважнијих аспеката успешног блога је разговор који настаје кроз коментаре које посетиоци објављују на постовима на блогу. Међутим, разговори о коментарима понекад могу имати негативан заок...